Robotų naudojimas valymo srityje – netolima ateitis

Namų siurbimo ir plovimo robotai jau seniai yra populiarūs bei plačiai naudojami visame pasaulyje, tačiau profesionaliam naudojimui skirtų išmaniųjų robotų srityje vis dar yra, kur tobulėti. Ir nors šiuo metu Lietuvoje valymo robotų naudojimas vis dar yra testavimo stadijoje, tačiau tai akivaizdžiai žymi naujojo etapo pradžią valymo paslaugų rinkoje. Daugiau apie robotų naudojimą švaros paslaugų srityje pasakoja Vitarestos vykdantysis direktorius Povilas Gecevičius.

Progresas – akivaizdus, tačiau tobulėti dar yra kur

Pasaulis juda į priekį, technologijos tobulėja, tad įvairių procesų automatizavimas tikrai niekam nėra naujiena. Vitaresta taip pat nuolat seka valymo rinkoje pasirodančias technologines naujienas ir siekia jas išbandyti. Pirmąjį valymo robotą Vitarestos komanda išbandė jau prieš dešimtmetį. Ir nors namų siurbimo ir plovimo robotai gana populiarūs bei plačiai naudojami buityje, anot P. Gecevičiaus, profesionaliam naudojimui visapusiškai parengtų išmanių robotų kol kas stinga.

„Esame bandę ir kurį laiką naudoję kiliminės dangos siurbimo robotus. Juos testavome administracinės paskirties objektuose (verslo centruose). Tačiau pastaruoju metu testuojamės didesnius jų variantus: akumuliatorines grindų plovimo mašinas ir didesnių erdvių siurblius/šlavimo mašinas. Testavimui pasirinkome Vilniaus oro uostą, kuriame yra įvairiausių erdvių robotų darbui. Sulaukėme nemažai teigiamos aplinkinių reakcijos – po erdves važinėjantys robotai labai traukia praeivių, ypač vaikų žvilgsnius. Žmonės sustoja, filmuoja, fotografuoja ar net pakalbina naujuosius darbuotojus“, – pasakoja P. Gecevičius.

Kol kas atstoti gyvo žmogaus darbą – sudėtinga

Šiuo metu Vitarestos naudojami valymo robotai atlieka įvairius darbus, susijusius su grindų valymu. Jie gali šluoti, siurbti ir plauti grindų dangą, padedami išmaniųjų technologijų. Tai suteikia galimybę įrenginius valdyti nuotoliniu būdu per mobiliąsias aplikacijas arba leisti jiems veikti autonomiškai, naudojant kliūčių daviklius, kurie užtikrina, kad robotai nesusidurtų su patalpoje esančiais objektais ir saugiai naviguotų darbo vietoje.

„Teoriškai, tokie robotai turėtų dalyje darbų pakeisti žmogaus indėlį, t. y. šiais atvejais kokybiškai bei efektyviai išsiurbti ir / arba išplauti grindų dangą. Deja, praktikoje ne viskas taip sklandu, kaip suplanuota gamintojų. Mūsų lūkesčių dabartiniai robotai neišpildo ­– darbą atlikti užtrunka kur kas ilgiau nei jį atliekant, pavyzdžiui, plovimo mašinos operatoriui. Taip pat robotas nemato dėmės ar nešvarios vietos, o žmogus per užterštą vietą su plovimo mašina gali pravažiuoti pakartotinai“, – paaiškina Viterastos atstovas.

Jis papildo, kad judrioje aplinkoje, kur yra intensyvus žmonių ar kitų objektų judėjimas, įrenginyje įmontuoti kliūčių davikliai fiksuoja kliūtis ir tokiais atvejais robotas vis sukasi keisdamas kryptį bei neatlieka reikiamo darbo. „O tam tikrais aptarnavimo ar net nesudėtingo gedimo atvejais, mums dažnu atveju tenka kreiptis į profesionalius pasikausčiusius inžinerijos / elektrotechnikos specialistus. Na, ir pačio roboto kaina kol kas nėra rentalibi, kadangi jo panaudojimo efektyvumas nesukuria lygiaverčio žmogiškųjų resursų taupymo.“

Nereikėtų skubėti

Kad ir kokie netobuli robotai yra šiandien,  pastebima, kad robotizacija sparčiai žengia į priekį. P. Gecevičius teigia, jog robotų gamintojai ir atstovai vieningai pritaria, kad valymo srityje robotas tikriausiai niekada visiškai nepakeis žmogaus, tačiau tikimasi, kad jie taps nepamainomais darbuotojų pagalbininkais. „Tikimės, kad artimiausioje ateityje gamintojai pasieks visų laukiamą technologinį proveržį ir robotai sėkmingai įsilies į valymo paslaugų rinką“, – prognozuoja Vitarestos vykdantysis direktorius.

Jis pataria įmonėms neskubėti aklai pirkti robotų savo reikmėms, o pirmiausia pasinaudoti pabandymo paslauga. „Daug priklauso nuo objekto specifikos; jeigu šis neturi sudėtingų išdėstymų ar daug kliūčių ir valymą reikia atlikti, pavyzdžiui, naktį, kai patalpoje nėra judėjimo, tuomet gali būti, kad robotas tinkamai išplaus ar išsiurbs didžiąją dalį grindų dangos. Patalpų valytojai beliks atlikti pakraščių bei kitų sunkiau prieinamų vietų išvalymą. Tad pirma išbandykite įrenginį praktiškai, įvertinkite realią naudą ir tik tuomet svarstykite apie roboto įsigijimą.“

Į viršų